"To špeciálne"

Iste ste zachytili úvodné foto tohto webu a možno sa pýtate, čo je to za fotografiu, prečo je taká iná, možno vám to pripadá "retro"... To "retro" nie je až tak podstatné, aj keď sa jedná o cameru obscuru/pinhole/dierkovú komoru, ako len chcete, a táto technika je staršia ako samotná fotografia. Keď si uvedomíte, že prvá fotografia vznikla už v roku 1826 a vynález fotografie bol odovzdaný verejnosti v roku 1839, je to celkom stará záležitosť. Cameru obscuru využívali pred tým maliari a funguje na jednoduchom princípe, keď vpúšťate svetlo cez veľmi malú dierku do tmavej skrinky a to následne vykresľuje obraz na protiľahlú stenu. Slovo fotografia by sme mohli voľne preložiť ako maľovanie svetlom. Dosť bolo z dejín fotografie! :)

Podstatné je uvedomiť si, že "fotoaparát" nemá objektív, iba malú dierku a vo vnútri je svetlocitlivý materiál, t.z. film alebo fotopapier. Takúto cameru obscuru si môžete vyrobiť z krabice od topánok, z plechovky od kávy, z čohokoľvek. Problém je však zvyčajne v tom, že nedokážete spraviť kvalitnú dierku a od tej závisí ostrosť obrazu. A druhý veľký problém je, že vložiť a vybrať papier/film musíte v tmavej komore (ak ho osvetlíte - zničí sa - zpáli sa obraz - papier zčerná). 

Camera obscura, ktorú používam, je vyrobená v Anglicku s presnou dierkou, ale hlavne využíva veľkoformátové kazety. To znamená, že môžem fotografovať v teréne bez toho, aby som musel ísť vymeniť film/papier po každom zábere do úplnej tmy fotokomory. Svadobné portréty fotografujem na film veľkého formátu 4x5 palca (približne veľkosť pohľadnice - ako bežný film, ale väčší a drahší) a vzhľadom na charakter procesu fotografujem zo statívu. Okrem bežnej fotovýbavy, tak "ťahám" so sebou ešte zopár vecí navyše. Filmy následne sám vyvolávam, skenujem a tlačím.

camera_obscura_2017_08_c155jpg

Pri camere obscure si treba uvedomiť, že malá dierka/otvor vpúšťa málo svetla do "fotoaparátu", t.z. že musím exponovať/fotografovať dlhšie ako s bežným fotoaparátom - niekedy je to pár sekúnd, inokedy aj minúty (závisí to od svetla) - celý ten čas by mali byť zobrazované objekty nehybné, aby boli zaznamenané ostro.

Na tomto princípe je postavený aj cyklus portrétov hudobníkov "60 sekúnd s", kedy som exponoval 60 sekúnd a portrétovaní sa nesmeli hýbať - to sa samozrejme dá, aj nedá a v tom sa prejaví aj povaha portrétovaného... navyše v dnešnej rýchlej dobe to bola aj snaha spomaliť. Spomínaný cyklus fotografií bol ocenený 2. miestom na Slovak Press Photo 2017 v kategórií portrét/séria. 

camera_obscura_2017_08_c154jpgcamera_obscura_2017_08_c160jpgcamera_obscura_2017_08_c158jpg
camera_obscura_2017_08_c162jpg

Camera obscura portréty ponúkam ako službu navyše za príplatok k fotografovaniu svadby (portrét+report). Ako samostatný produkt/službu takéto portrétovanie momentálne neponúkam. 

camera_obscura_2017_08_c153jpg

Sleduj svaddba.sk na facebook/u alebo instagram/e<-- menu nájdeš naľavo =